Witaminy

Witamina B12 – na co pomaga?

witamina b12

Witaminy to najważniejsze substancje w całym organizmie człowieka. Bez nich niemożliwe jest utrzymanie i poprawne działanie wszystkich funkcji życiowych. Jedną z popularniejszych i istotniejszych witamin jest witamina B12, zwana w medycynie kobalaminą. Poniższy artykuł wyjaśni, czym jest i na co pomaga witamina B12.

Witamina B12 – na co przeznacza ją organizm?

Każda z witamin ma inne właściwości. B12 bierze udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych, to jest najliczniejszych w ludzkim krwioobiegu. Ponieważ krew dostarcza tlen i składniki odżywcze, niedobór witaminy B12 może być opłakany w skutkach.

Inną rolą kobalaminy (zwanej tak od dużej zawartości kobaltu) jest udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Oznacza to, że bez niej ludzkie ciało nie będzie w stanie przyswajać najważniejszych makroskładników.

Nie do przecenienia jest także jej udział w pracy układu nerwowego człowieka. Witamina B12 jest niezbędna do syntezy wielu istotnych neuroprzekaźników. Warto tu wymienić zwłaszcza serotoninę i dopaminę, fundamentalne dla odczuwania szczęścia. Często w leczeniu depresji psychiatrzy zalecają zwiększenie dawki witaminy B12 w diecie. Istotny jest także związek witaminy B12 z motoryką człowieka. Odpowiednia jej podaż zapewnia pełną władzę w narządach czy brak nagłego drętwienia.

Kobalamina jest także substancją niezbędną do wytworzenia przez ciało aktywnej formy kwasu foliowego. Tą funkcję powinny docenić zwłaszcza kobiety planujące ciążę lub już w niej będące. Dzięki kwasowi foliowemu możliwe będzie zapłodnienie i poprawny rozwój płodu w ciele kobiety.

Witamina B12 – na co może wpłynąć jej niedobór?

witamina b12

Znane są już funkcje kobalaminy w ludzkim ciele. Warto także wiedzieć, na co wpłynie jej niedobór. Przede wszystkim zaburzeniu ulegnie praca układu krwionośnego. Bez odpowiedniej ilości i jakości pracy czerwonych krwinek pojawia się anemia. Ta zaś dewastuje całe ciało poprzez brak efektywnego transportu składników odżywczych i tlenu.

Układ nerwowy także ucierpi wskutek zbyt małej ilości witaminy B12. Przede wszystkim objawi się to jako zaburzenia nastroju, zwłaszcza podwyższona drażliwość. Pacjenci ze skrajnymi niedoborami są także narażeni na depresję. Ze strony układu nerwowego wystąpią także problemy z koordynacją, zawroty głowy przy zbyt szybkich ruchach czy zaburzenia węchu i słuchu.

Ponieważ B12 bierze udział w metabolizmie, nie sposób uniknąć wpływu jej niedoboru na układ trawienny. Zaburzony metabolizm wspomnianych makroskładników objawi się spadkiem masy ciała (zarówno tłuszczowej, jak i mięśniowej), zredukowanym poziomem apetytu, a także biegunką.

Witamina B12 – źródła

Wiedząc, witamina B12 – na co pomaga, warto wyjaśnić, jak zapewnić sobie odpowiednią jej podaż. Witaminy nie mogą być wytwarzane samodzielnie przez ludzki organizm. Jako substancja egzogenna wymagają dostarczania z zewnątrz. Podstawowym źródłem kobalaminy od wieków pozostaje mięso we wszelkich postaciach. Inne produkty zwierzęce także będą dobrym źródłem. Jako przykłady można podać także:

  • wątroby
  • nerki
  • małże
  • jaja
  • nabiał
  • ryby

Nieuchronnie pojawia się kwestia osób na dietach wegetariańskich i wegańskich. Ponieważ nie spożywają one mięsa (wegetarianie) lub jakichkolwiek produktów zwierzęcych (weganie), narażeni są na niedobór. W ich przypadku niezbędna jest suplementacja kobalaminy z pomocą suplementów diety. Aby zwiększyć efektywność suplementacji, warto przyjmować tabletki razem z wapnem. Tego składnika także będzie brakowało weganom, ponieważ jego podstawowym źródłem pozostaje nabiał.

Możesz również polubić…