Diety Medycznie

Cukrzyca ciążowa: objawy i leczenie

dieta cukrzycowa w ciąży

Cukrzyca ciążowa to choroba, która rozwija się w okolicach 3 trymestru ciąży, na skutek insulinooporności spowodowanej zmianami hormonalnymi w tej fazie. Ten typ cukrzycy zwykle ustępuje po porodzie. Leczenie powinno być rozpoczęte w czasie ciąży, poprzez zbilansowaną i zindywidualizowaną dietę oraz stosowanie doustnych środków hipoglikemizujących lub insuliny, w zależności od stężenia glukozy we krwi.  Cukrzyca ciążowa jest prawie zawsze wyleczona po porodzie, jednak ważne jest kontynuowanie prawidłowego leczenia zaleconego przez lekarza, ponieważ istnieje duże ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 10 do 20 lat po ciąży. Ponadto kobieta jest również narażona na zwiększone ryzyko nawrotu cukrzycy ciążowej w kolejnych ciążach.

Główne objawy

Objawy cukrzycy ciążowej są często mylone z powszechnymi zaburzeniami ciążowymi, takimi jak:

  • Nadmierny głód;
  • Nadmierne pragnienie;
  • Nadmierny przyrost masy ciała u kobiety lub dziecka;
  • Zwiększone oddawanie moczu
  • Skrajne zmęczenie;
  • Obrzęk nóg i stóp;
  • Niewyraźne widzenie;
  • Zakażenia drożdżakami lub zakażenia dróg moczowych.

Sposób przeprowadzania leczenia

Leczenie cukrzycy ciążowej ma na celu unikanie powikłań, takich jak niska masa ciała, oraz zaburzenia oddechowe i metaboliczne. Ważne jest, aby leczenie było prowadzone pod nadzorem zespołu lekarzy składającego się z dietetyka, położnika i endokrynologa, tak aby kontrola stężenia glukozy we krwi była skuteczna.

Leczenie cukrzycy ciążowej powinno odbywać się poprzez zmianę nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, tak aby poziom glukozy we krwi był pod kontrolą:

1. Dieta

Zaleca się, aby dieta cukrzycowa w ciąży zawierała pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, takie jak owoce ze skórkami, warzywa, produkty pełnoziarniste, nasiona i orzechy, ponieważ są one np. bogate w błonnik. Zobacz też dieta dla cukrzyka. Ponadto należy unikać cukru lub pokarmów zawierających cukier, takich jak m.in. napoje bezalkoholowe, soki pasteryzowane, herbatniki.  Ważne jest, aby pomiar glukozy we krwi był wykonywany na czczo i po głównych posiłkach, w ten sposób można prowadzić rejestr pomiarów, aby lekarz mógł sprawdzić poziom glukozy we krwi, a dietetyk wprowadzić zmiany w planie żywieniowym.

2. Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia podczas cukrzycy ciążowej są ważne nie tylko dla zdrowia ciężarnej, ale także dla utrzymania wyrównanego poziomu cukru we krwi, ponieważ sprzyjają obniżeniu poziomu cukru we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłkach.

Uprawianie aktywności fizycznej w ciąży jest zazwyczaj bezpieczne, o ile lekarz nie wskaże inaczej, gdyż w niektórych sytuacjach może być przeciwwskazane, dlatego też należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy można uprawiać sport, czy też nie, dodatkowo warto udać się do specjalisty od wychowania fizycznego, który pomoże dostosować ćwiczenia do stanu zdrowia.

Ważne jest, aby kobiety w ciąży podejmowały pewne środki ostrożności przed, w trakcie i po ćwiczeniach, takie jak przekąska i picie wody przed ćwiczeniami oraz zwracanie uwagi na intensywność ćwiczeń. Ważne jest również, aby przed ćwiczeniami zwrócić uwagę na pojawienie się jakichkolwiek oznak i objawów wskazujących na konieczność zaprzestania ćwiczeń, takich jak: krwawienie z pochwy, skurcze macicy, utrata płynu owodniowego, osłabienie mięśni i trudności z oddychaniem.

3. Stosowanie leków

Stosowanie leków jest zwykle wskazane przez lekarza, gdy poziom glukozy nie jest regulowany przez zmiany nawyków żywieniowych i aktywność fizyczną, stanowiąc duże zagrożenie dla kobiety ciężarnej i jej dziecka. W takich przypadkach wskazane są doustne środki hipoglikemizujące lub insulina, w zależności od przypadku, które należy stosować pod kierunkiem lekarza. Ważne jest, aby kobieta sprawdzała poziom glukozy we krwi codziennie i w okresach wskazanych przez lekarza, aby sprawdzić, czy leczenie jest skuteczne.

Możesz również polubić…