Dla kobiet Diety

Co jeść w ciąży? — wszystko co musisz wiedzieć o diecie kobiety w ciąży

Co jeść w ciąży

Niezaprzeczalnie okres ciąży jest dla kobiety wyjątkowy pod wieloma względami. Również dieta w tym czasie ulega pewnym modyfikacjom, a organizm może reagować inaczej na pewne produkty niż wcześniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie produkty powinnaś spożywać, czego lepiej unikać oraz co pomoże na ciążowe dolegliwości takie jak zgaga czy zaparcia. Sprawdź nasze porady.

Dieta przyszłej mamy — z czego należy zrezygnować?

Będąc w ciąży odpowiadasz już nie tylko za siebie, ale również za rosnące w twoim ciele, nowe życie. Kluczowy jest tutaj sposób odżywiania oraz styl życia. Na pewno wiesz, że na okres ciąży bezwzględnie trzeba zrezygnować z palenia papierosów, również tych elektronicznych, picia alkoholu (nawet niewielka ilość może być powodem choroby FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego), a także innych środków odurzających. Branie leków na choroby przewlekłe również powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże. Być może będzie konieczna zamiana niektórych farmaceutyków. Oczywiście pod kontrolą specjalisty. Odnośnie do lekarstw trzeba również uważać na produkty dostępne bez recepty — tabletki przeciwbólowe czy nawet takie przeciw przeziębieniu i grypie. Wiele z nich jest w ciąży niedozwolona, ponieważ substancje czynne przenikają przez łożysko do dziecka i mogą być dla niego szkodliwe.

Produkty, które powinno się jeść w ciąży

Często słyszy się powiedzenie „będąc w ciąży, musisz jeść za dwóch”. To duży błąd, powiedzenie to jest źle interpretowane. Otóż wcale nie chodzi o ilość pokarmów, a o ich jakość i ilość zawartych w nich substancji odżywczych. Zatem „jedz dla dwóch” brzmi poprawnie. Prawdą jest, że już od pierwszego trymestru zwiększa się u kobiety zapotrzebowanie kaloryczne, bowiem w jej ciele zachodzą ogromne zmiany, jednak nie są to duże wzrosty.

Już w trakcie starań o ciążę zalecane jest suplementowanie kwasu foliowego. Jest on szczególnie istotny, ponieważ ma wpływ na powstawanie i rozwój układu nerwowego i kręgosłupa u płodu. Niedobór witaminy B9 we wczesnej ciąży grozi wadami cewy nerwowej oraz rozszczepem kręgosłupa. W czasie ciąży u kobiety bardzo często zdarzają się niedobory żelaza, zatem należy zwrócić uwagę na spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek, czyli na przykład: chude mięso, buraki czy orzechy. Aby żelazo dobrze się wchłaniało, potrzebna jest witamina C. Tą znajdziemy między innymi w papryce, natce pietruszki, brukselce, czarnej porzeczce, owocach dzikiej róży oraz wielu innych warzywach i owocach.

Czego nie można jeść w ciąży

Poza alkoholem, papierosami i środkami odurzającymi, są inne produkty, które są zakazane w trakcie ciąży:

  • niemyte owoce i warzywa (ryzyko zarażenia się taksoplazmozą i pasożytami),
  • surowe lub niedosmażone mięso,
  • długo dojrzewające wędliny,
  • sery pleśniowe,
  • mleko niepasteryzowane,
  • jaja nieznanego pochodzenia,
  • sushi (często zawiera surową rybę, a mięso niepoddane obróbce termicznej jest niedozwolone),
  • ryby z nieznanego źródła (ryzyko zanieczyszczenia mięsa rtęcią),
  • lekarstwa bez konsultacji z lekarzem (nawet te bez recepty).

Dolegliwości ciążowe, a dieta

W trakcie ciąży organizm kobiety znaczenie się zmienia. Mogą występować dolegliwości z pozoru niezwiązane z ciążą, jednak są jej wynikiem. Mowa o zgadze, czyli pieczeniu w przełyku oraz zaparciach. Aby załagodzić zgagę, warto spróbować domowych sposobów zanim sięgniemy po te dostępne w aptece. Bardzo dobrze sprawdza się letnie mleko, kefiry i maślanki, a także jogurty. Innym nieprzyjemnym elementem ciąży są zaparcia. Potrafią być bardzo uciążliwe, a nawet bolesne. Aby im zapobiec należy wypijać dużo wody, minimum dwa litry dziennie oraz spożywać produkty bogate w błonnik. Duże źródło ma w sobie pieczywo pełnoziarniste, jabłka czy suszone śliwki. Aktywność fizyczna również pomoże uniknąć problemu z zaparciami.

Możesz również polubić…