Dla kobiet Medycznie

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Czego nie wolno jeść w ciąży

Wiadomość o ciąży sprawia, że kobieta stara się jeszcze bardziej o siebie zadbać. Wiedza, że od jej stylu życia zależy zdrowie dziecka, mobilizuje ją do zmian. Zaczyna zwracać uwagę na to, w jaki sposób się odżywia. Dieta kobiety ciężarnej powinna bazować na świeżych, wysokiej jakości produktach oraz uwzględniać odpowiednią ilość składników odżywczych (węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin oraz składników mineralnych). Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na to, czego nie wolno jeść w ciąży, ponieważ z pozoru bezpieczne posiłki mogą stać się zagrożeniem.

Lista zakazanych produktów dla kobiet w ciąży

  • Surowe mięso

Surowe i niedogotowane mięso może być przyczyną zatrucia pokarmowego. Jest ono szczególnie niebezpieczne w ciąży ze względu na ryzyko odwodnienia czy zaburzeń elektrolitowych. Jednak to nie wszystkie zagrożenia wiążące się ze spożyciem surowego mięsa. Bakteria Toxoplasma gondiipo przedostaniu się do łożyska może spowodować ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Zwiększa też ryzyko porodu przedwczesnego i poronienia. Kobieta ciężarna musi być pewna, że spożywane przez nią mięso uległo obróbce cieplnej (gotowaniu, pieczeniu czy smażeniu).

  • Wątróbka

Wątróbka jest doskonałym źródłem żelaza, jednak spożywanie jej w ciąży nie jest zalecane. Spowodowane jest to tym, że gromadzą się w niej znaczne ilości metali ciężkich i toksyn. Również zbyt duża ilość witaminy A znajdująca się w wątróbce może powodować negatywne zmiany w rozwijającym się płodzie, a nawet doprowadzić do wad wrodzonych czaszki czy układu nerwowego.

  • Drapieżne i morskie ryby

Takie ryby zawierają w sobie dużo rtęci. Kobieta będąca w ciąży powinna uważać na ten metal ciężki z uwagi na przedostawanie się go do łożyska i możliwość spowodowania u płodu wad układu oddechowego. Trzeba jednak wspomnieć, że nie wszystkie ryby należą do tych zakazanych. Z diety ciężarnej wykluczyć należy między innymi rekina, tuńczyka czy dorsza.

  • Surowe ryby

Surowych ryb kobieta ciężarna zdecydowanie powinna unikać. Bakterie znajdujące się w takiej rybie mogą wywołać Listeriozę, która jest szczególnie groźna w ciąży. Wielbicielki sushi nie muszą wcale rezygnować z tego dania. Wystarczy wybrać rybę pieczoną zamiast surowej.

  • Wyroby z mleka niepasteryzowanego np. sery pleśniowe

Podobnie jak w przypadku surowych ryb spożywanie produktów z mleka niepasteryzowanego może powodować Listeriozę.

  • Surowe jaja np. kogel-mogel czy domowy majonez

Obecność szkodliwych bakterii w surowych jajkach jest wysoka. Mogą wywołać one bardzo poważne i nieobojętne dla płodu choroby takie jak Toksoplazmoza czy Salmonella. 

  • Niemyte owoce i warzywa

W diecie ciężarnej owoce i warzywa powinny znajdować się w każdym posiłku. Muszą być one jednak dokładnie umyte. Pestycydy znajdujące się na brudnych plonach powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Czego nie wolno pić w ciąży? 

  • Alkohol

Bezwzględnie zakazane jest spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną. W związku z tym, że alkohol przechodzi przez łożysko, nawet jedna lampka wina może spowodować nieodwracalne zmiany u płodu. Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) cechuje stałe uszkodzenie centralnego układu nerwowego, choroby serca, upośledzenie umysłowe oraz szereg innych, poważnych wad. Nie ma minimalnej i bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży, dlatego tak istotna jest całkowita abstynencja. 

  • Kawa

Kofeina zawarta w kawie również przechodzi przez łożysko. Problemem jest wydłużony czas wydalania kofeiny z organizmu ciężarnej, a co za tym idzie dłuższe jej działanie. Ważne jest, aby nie przekraczać maksymalnego, dziennego spożycia kofeiny (300 mg), ponieważ stanowi ona czynnik ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego. Kobiety spożywające dużą ilość kofeiny w ciąży częściej rodzą dzieci z niską masą urodzeniową. Należy też pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w czarnej herbacie, napojach energetyzujących czy coca coli.

 Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna wiedzieć, czego nie wolno jeść w ciąży oraz z jakich napojów lepiej zrezygnować. Znajomość zakazanych w tym szczególnym czasie produktów pomoże w uniknięciu poważnych chorób płodu i matki.

Możesz również polubić…