Dla kobiet

Ile powinno się przytyć w czasie ciąży?

Ile powinno się przytyć w czasie ciąży

Zbyt duże lub zbyt małe przybieranie na wadze podczas ciąży może być szkodliwe dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. W normalnej ciąży możliwe jest przybranie od 7 do 12 kilogramów. Chociaż obecnie wiadomo, że w czasie ciąży nie należy „jeść za dwoje”, jak kiedyś sądzono, przyrost masy ciała w ciąży jest kwestią, która wciąż budzi uzasadniony niepokój wśród kobiet. Z jednej strony wiadomo, że odpowiedni przyrost masy ciała jest ważny dla zdrowia zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka, ale z drugiej strony media społecznościowe często pokazują szczupłe kobiety z malutkimi brzuszkami, które wydają się w ogóle nie przybierać na wadze.

Ile powinno się przytyć w czasie ciąży?

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w ciąży powinny przytyć łącznie od 7 do 12 kilogramów. W tym przedziale kobieta z niedowagą powinna mieć bliżej 12 kilogramów, natomiast z nadwagą bliżej 7 kilogramów.

Dzieje się tak dlatego, że przyrost masy ciała kobiety w ciąży ma bezpośredni związek z wagą dziecka po urodzeniu. Są kobiety, które przybierają mało na wadze i mają dzieci z niedowagą, ale to nie jest jedyny czynnik, bo dużą rolę odgrywa tu funkcjonalność łożyska.

Rzeczywiście, są też kobiety, które mało przybierają na wadze, a rodzą dzieci normalnej wielkości. Te, które dużo przybierają, są bardziej zagrożone cukrzycą ciążową, nadciśnieniem (lub stanem przedrzucawkowym) i innymi patologiami ciąży. W rzeczywistości ryzyko poważnych zaburzeń, które mogą wpływać na zdrowie płodu, wzrasta dwu- lub trzykrotnie u kobiet z nadwagą i otyłością, więc jest to kwestia, której nie można zaniedbać.

Wyjaśnienie krok po kroku

Ważną kwestią jest to, że choć zaleca się przybieranie jednego kilograma na miesiąc, nie musi to oznaczać przybrania na wadze takiej samej ilości w każdym miesiącu ciąży.

„W idealnej sytuacji przyrost masy ciała powinien być stopniowy i progresywny. W ciągu pierwszych trzech miesięcy nie powinnaś przytyć więcej niż 1 lub 2 kilogramy, co wynika nie tylko z nudności, ale także z wielkości płodu i macicy oraz mniejszej retencji płynów. W drugim trymestrze kobieta o prawidłowej wadze powinna przytyć od 4 do 4,5 kilograma, a w ostatnich trzech miesiącach może przybrać od 5 do 5,5 kilograma. To normalne, że w ostatnim etapie przyrost masy ciała jest bardziej przyspieszony; dlatego ważne jest, aby zadbać o to od początku, aby nie zacząć z dodatkowymi kilogramami.

Jak nie przytyć w ciąży? Ogólnie rzecz biorąc i biorąc pod uwagę średnie dzienne spożycie 2000 kalorii, należałoby dodać do codziennej diety tylko 200 do 300 kalorii dziennie. Jak to osiągnąć? Ideałem jest, aby ten wzrost kalorii opierał się na produktach mlecznych i białku, a więc wystarczyłaby szklanka mleka, jogurt z pełnoziarnistymi płatkami śniadaniowymi i dwie kromki tostów z szynką z jako dodatki.

Najczęstsze błędy

Do najczęstszych błędów, jakie popełniają niektóre kobiety w ciąży w kontrolowaniu wagi należą:

  1. Pomijanie posiłków. Nie jest to wskazane. Dziecko w ciąży potrzebuje regularnych i stabilnych dostaw składników odżywczych. Ideałem jest jedzenie w małych ilościach i częściej. Oprócz ułatwienia trawienia oraz zminimalizowania nudności i wymiotów, pomoże to utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.
  2. Stosowanie niskotłuszczowej diety. Spożywanie zdrowych tłuszczów jest niezbędne w ciąży, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3 (znajdujących się w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju słonecznikowym i rybach, takich jak łosoś i tuńczyk), ponieważ są one ważne dla wzrostu i rozwoju centralnego układu nerwowego i siatkówki płodu. Wskazane jest ograniczenie jedynie tłuszczów nasyconych, takich jak masło, pełnotłusty nabiał i tłuste mięsa.

Możesz również polubić…