Niedoczynność tarczycy to choroba, która przejawia się niedoborem hormonów – trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) – w organizmie. Takie zjawisko najczęściej towarzyszy chorobie Hashimoto. Suplementacja i prawidłowa dieta mogą wesprzeć pracę tarczycy, a tym samym poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu.
Dieta w niedoczynności tarczycy – co warto jeść?
Osoby z niedoczynnością tarczycy wytwarzają mniej hormonów, co powoduje zwolnienie metabolizmu. Z tego względu ich dieta powinna skupiać się na dostarczaniu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego działania tarczycy. Zalecenia żywieniowe dotyczą nie tylko elementów diety, ale także łączenia ich z lekami i suplementami. Niektóre produkty mogą zaburzać ich wchłanianie, dlatego należy zadbać o przyjmowanie leków w odpowiednim odstępie czasu od posiłków.
Chude mięso
Dzienne zapotrzebowanie na białko dla osób dorosłych to ok. 1 gram na kilogram masy ciała. Białko pełni funkcję budulcową organizmu, a ponadto wspiera produkcję hormonów gruczołu tarczowego. Bezpiecznym źródłem pełnowartościowego białka dla osób z niedoczynnością tarczycy są chude mięsa, na przykład kurczak, indyk lub królik.
Ryby i owoce morza
Ryby i owoce morza to dobre źródło jodu – pierwiastka pomagającego w produkcji hormonów tarczycy. Ryby morskie, na przykład śledź, makrela, łosoś, dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą zmniejszać objawy niedoczynności tarczycy.
Produkty mleczne o obniżonej zawartości laktozy
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny wzbogacić swoją dietę o niewielkie ilości przetworów mlecznych poddanych procesowi fermentacji. Przykładem takich produktów są kefiry, jogurty i maślanki. Przetwory mleczne zawierają selen – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy – a także wapń, na którego niedobór szczególnie narażone są osoby z niedoczynnością tarczycy. Jednocześnie charakteryzują się obniżoną zawartością laktozy, której trawienie przy chorobach tarczycy może być utrudnione.
Z nabiału należy zrezygnować tylko wtedy, gdy organizm źle reaguje na laktozę, co może przejawiać się m.in. wzdęciami, uczuciem przelewania w jelitach i bólem brzucha.
Orzechy brazylijskie
Spośród wszystkich orzechów, orzechy brazylijskie zawierają najwięcej selenu – aż 103 µg/100 g – a ich smak z pewnością przypadnie do gustu osobom, które preferują produkty o delikatnym smaku. Wystarczy spożywać jednego orzecha dziennie, by stopniowo uzupełniać niedobór tego pierwiastka.
Czego należy unikać przy niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy powoduje zwolnienie tempa przemiany materii. Ponadto niektóre składniki pokarmowe mogą zaburzać przyswajanie leków i minerałów niezbędnych dla prawidłowego działania tarczycy. Których produktów spożywczych należy unikać przy niedoczynności gruczołu tarczowego?
Warzywa kapustne
W warzywach kapustnych, takich jak brokuł, kalafior i rzepa, znajdują się goitrogeny, czyli naturalne związki wolotwórcze. Zalicza się je do substancji antyodżywczych, które zaburzają gospodarkę jodem – zmniejszają jego przyswajalność. Z tego powodu ich spożycie w dużych ilościach może nasilać objawy choroby i utrudniać leczenie.
Soja i produkty sojowe
Soja to roślina strączkowa i ważny element diet wegetariańskich i wegańskich. Mleko wytwarzane z soi jest dobrym zamiennikiem mleka krowiego – w szczególności pod względem właściwości odżywczych. Niestety, soja jest również bogata w izoflawony, które mogą zaburzać funkcje gruczołu tarczowego i zaburzać wchłanianie lewotyroksyny – syntetycznego hormonu tarczycy.
Suplementacja przy niedoczynności tarczycy
Zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę w warunkowaniu prawidłowej pracy gruczołu tarczowego. Aby uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych, warto sięgnąć po suplementy na tarczycę. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Selen w suplementach diety
Selen to pierwiastek niezbędny dla tarczycy. Osoby zmagające się z jego niedoborem mogą zdecydować się więc na jego suplementację. Należy pamiętać jednak, że zarówno niedobór, jak i nadmiar selenu może mieć niekorzystny wpływ na organizm.
Mio-inozytol – na co wpływa?
Mio-inozytol, w połączeniu z selenem, zmniejsza stan zapalny tarczycy i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. W pożywieniu można go znaleźć m.in. w owocach cytrusowych. Dieta może okazać się niewystarczającym źródłem tej substancji – w takiej sytuacji warto rozważyć suplementację mio-inozytolu.
Dieta przy niedoczynności tarczycy to podstawa
Podstawą leczenia niedoczynności tarczycy jest farmakoterapia, jednak bez odpowiedniej diety trudno będzie wrócić do zdrowia. Istotna jest także częstotliwość jedzenia, a także łączenie poszczególnych składników ze sobą. Wyłączenie niektórych produktów z diety może utrudniać skomponowanie jadłospisu, dlatego w razie potrzeby warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.