Medycznie

Palec cukrzycowy – co to takiego?

palec-cukrzycowy

Cukrzyca to schorzenie, które dotyka wielu osób. Jest to przewlekła choroba metaboliczna spowodowana zaburzonym wydzielaniem albo działaniem insuliny. Insulina jest hormonem, który produkuje trzustka. Jest kilka rodzajów cukrzycy oraz wiele przyczyn jej powstawania. Wiąże się także z wieloma powikłaniami. Jednymi z nich są zmiany, które pojawiają się w obrębie stóp. W przypadku choroby pojawia się tzw. palec cukrzycowy. Czym on jest? Jak powstaje? Jak wygląda? Czy jest możliwe wyleczenie tej dolegliwości?

Cukrzyca – co to za choroba?

Nazwa choroby pochodzi od łacińskich słów „diabetes mellitus”. W wolnym tłumaczeniu oznaczają one „słodki jak miód” i „cedzenie wody przez ciało”. Cukrzyca wiąże się z takimi objawami jak m.in. zwiększone pragnienie, podwyższone stężenie cukru we krwi, częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu.

Do najczęstszych przyczyn cukrzycy zalicza się natomiast:

  • niewielką ilość snu,
  • zespół Cushinga,
  • zwiększoną ilość stresu,
  • problem z nadciśnieniem tętniczym,
  • zbyt dużą masę ciała (nadwaga, otyłość),
  • niekorzystne nawyki żywieniowe.

Cukrzyca dotyka coraz większej liczby osób. Jeżeli w rodzinie wystąpił przypadek tej choroby, jest większe prawdopodobieństwo zachorowania. Podwyższone ryzyko pojawia się również wraz z wiekiem. 

Cukrzyca – powikłania

Cukrzyca to choroba, która wiąże się z wieloma powikłaniami. Jednym z nich jest tzw. palec cukrzycowy. Potocznie mówi się tak o zespole stopy cukrzycowej. W tym przypadku powikłania obejmują palce stóp, na których pojawiają się procesy patologiczne. Dolegliwość ta dotyka osób, które chorują na cukrzycę typu 1 i 2.

Palec cukrzycowy – co to takiego?

Zespołem stopy cukrzycowej nazywane są wszystkie dolegliwości, które pojawiają się w obrębie stóp pacjenta chorującego na cukrzycę. Są one skutkiem choroby, która nie było właściwie leczona przez lata. Palec cukrzycowy może dotyczyć zarówno grzbietowej, jak i podeszwowej części stopy. W początkowym stadium pojawiają się owrzodzenia wraz ze stanem zapalnym oraz pęknięcia. W zaawansowanej formie dochodzi nawet do martwicy. Przypadłości te są przewlekłe. Aby zapobiec ich postępowaniu, należy, jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jeżeli rozwój zespołu stopy cukrzycowej nie zostanie odpowiednio szybko powstrzymany, pacjent może nawet stracić kończynę.

Palec cukrzycowy – jakie daje objawy?

Podstawowym objawem jest zmiana wyglądu stopy, ale to nie wszystko. Mogą pojawić się również mrowienia, pieczenie w obrębie stóp, a niekiedy dochodzi do braku czucia albo zaniku mięśni. W wyniku nasilania się dolegliwości pojawiają się trudności z chodzeniem oraz zwiększony ból i infekcje.

Palec cukrzycowy – jak wyleczyć?

Leczenie wiąże się z koniecznością modyfikacji terapii insulinowej. Ważne jest także udanie się do podologa. W przypadku pojawienia się ran oraz martwicy konieczna będzie wizyta u chirurga. Ważne jest również odpowiednie zadbanie o stopy, czyli zaopatrzenie się w dopasowane obuwie ortopedyczne, a nawet kule.

Możesz również polubić…