Medycznie

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk: objawy i leczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk, znana również jako osteoartroza lub zapalenie kości, występuje z powodu zużycia chrząstki w stawach, zwiększając tarcie między kośćmi w rękach, co prowadzi do objawów bólu i sztywności, utrudniając wykonywanie prostych ruchów i codziennych czynności. Ponadto, choroba zwyrodnieniowa stawów rąk może prowadzić do zmian w kościach i tkankach wokół stawu, które trzymają staw razem i wspierają mięśnie i kości, co powoduje stan zapalny i ból. Choroba zwyrodnieniowa stawów może być dość ograniczająca, zwłaszcza gdy dotyczy obu rąk, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy skonsultować się z ortopedą lub reumatologiem w celu postawienia diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Główne objawy

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów rąk zwykle rozwijają się powoli i pogarszają się z czasem, i obejmują:

  • Ból rąk, który może być bardziej intensywny po przebudzeniu i zmniejsza się w ciągu dnia, jednak wraz z rozwojem choroby ból może występować przez cały dzień;
  • Sztywność w stawach rąk, która jest najbardziej odczuwalna po przebudzeniu lub po dłuższych okresach braku ruchu rąk;
  • Zwiększona wrażliwość stawów rąk, które mogą być tkliwe przy lekkim nacisku na staw lub w jego pobliżu;
  • Utrata elastyczności, utrudniająca wykonywanie prostych ruchów, takich jak trzymanie przedmiotu lub pisanie;
  • Obrzęk palców, spowodowany obrzękiem wokół stawu;
  • Mrowienie rąk lub palców, nawet w spoczynku.

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów rąk stawia ortopeda lub reumatolog, opierając się przede wszystkim na objawach opisywanych przez daną osobę, dodatkowo oceniając osobisty i rodzinny wywiad zdrowotny. Lekarz zwykle zleca badania uzupełniające, takie jak zdjęcia rentgenowskie, w których oceniane są zmiany kostne; tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, aby sprawdzić stopień zużycia stawu i w ten sposób potwierdzić diagnozę oraz wskazać najlepsze leczenie.

Sposób przeprowadzania leczenia

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów rąk prowadzone jest w zależności od prezentowanych objawów i ma na celu złagodzenie bólu, poprawę sztywności i pomoc w usprawnieniu ruchu.

1. Stosowanie leków i witamin

Leki w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów rąk i palców obejmują leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub naproksen, które pomagają kontrolować ból i stan zapalny w stawach. Innym lekiem, który może przepisać lekarz jest duloksetyna, lek przeciwdepresyjny, który jest również wskazany w leczeniu przewlekłego bólu spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów rąk i palców. Jakie witaminy na bolące stawy? Pomoże witamina K, witaminy z grupy B, oraz minerały takie jak cynk, miedź, selen, mangan i oczywiście kolagen.

2. Fizjoterapia

Fizjoterapia w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów rąk pomaga wzmocnić mięśnie wokół stawu, zwiększyć elastyczność i zmniejszyć ból. Leczenie to powinno być kierowane przez fizjoterapeutę, który wskaże najbardziej odpowiednie ćwiczenia w zależności od stadium choroby. Fizjoterapeuta może również zalecić ćwiczenia do wykonania w domu, aby uzupełnić leczenie fizjoterapeutyczne, jak również zaleca stosowanie lodu na obolał obszar w celu złagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

4. Chirurgia

Operacja w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów rąk lub palców jest wskazana w niewielkiej liczbie przypadków, gdy leczenie nie było skuteczne lub gdy jeden ze stawów jest poważnie uszkodzony. Nie można jednak zagwarantować, że operacja całkowicie wyeliminuje objawy i osoba może nadal odczuwać ból i sztywność w dłoniach lub palcach.

Możesz również polubić…