Medycznie

Łuszczyca skóry – czym jest i jak ją leczyć?

luszczyca skory

Łuszczyca skóry jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą zapalną. Objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, spowodowanymi rogowaceniem naskórka. Nie jest chorobą zakaźną, zatem nie możemy się nią zarazić. Jej pochodzenia dotąd pozostaje nie do końca wyjaśnione. Na jej rozwój mają wpływ różne czynniki, np. genetyczne czy immunologiczne. Jakie mogą być objawy łuszczycy i jak powinniśmy ją leczyć?

Charakterystyczne objawy łuszczycy

Łuszczyca skóry objawia się zmianami na skórze, które powstają na skutek rogowacenia naskórka. Na początku choroby zmiany są wyraźnie widoczne i odgraniczone oraz przybierają kolor czerwonobrunatny. Mają tendencję do złuszczania się. Pojawieniu się zmian skórnych może towarzyszyć świąd, nasilający się w okresie zaostrzania zmian. Zmiany skórne rzadko obejmują całe ciało, najczęściej pojawiają się w typowych miejscach, a są nimi:

  • łokcie,
  • kolana,
  • skóra na głowie,
  • okolica lędźwiowa.

Jak postępować w chwili wystąpienia objawów łuszczycy?

Łuszczyca jest poważną chorobą, której nie należy bagatelizować. W razie wystąpienia zmian skórnych, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Ważna jest świadomość tego, że łuszczyca skóry to choroba, której nie można trwale wyleczyć. Leczenie pomaga nam jednak w dużej mierze złagodzić objawy, zatem jest ono konieczne. Często jednak, mimo leczenia, następują nawroty choroby. Leczenie łuszczycy wygląda różnie i zależy od konkretnego pacjenta, jego potrzeb i preferencji. Leki są na ogół stosowane miejscowo, ogólnie, bądź w terapii skojarzonej.

Domowy sposób na walkę z łuszczycą

Czy istnieje domowy sposób na poradzenie sobie z tą uciążliwą chorobą? Stosując odpowiednią pielęgnację, można w znacznym stopniu załagodzić przebieg łuszczycy skóry. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja przy użyciu dermokosmetyków, które polecić nam może lekarz. Zaleca się stosowanie preparatów, które wspomagają złuszczanie naskórka. Mogą to być np. specjalne szampony, kremy, maści. Pomocne są płyny zawierające siarkę oraz preparaty o działaniu keratolitycznym.

Jak postępować po zakończeniu leczenia?

W momencie, gdy zastosowana terapia przynosi pożądane efekty i zmiany skórne są w remisji, nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Ponadto należy w miarę możliwości unikać czynników, które wpływają negatywnie na stan skóry i mogą przyczyniać się do ponownego pojawienia się zmian. Są to np. wszelkiego rodzaju ogniska zapalne lub infekcje. Warto mieć na uwadze, że na stan naszej skóry bardzo zły wpływ ma palenie tytoniu. Zaszkodzić w tym przypadku mogą również niektóre leki, co warto skonsultować ze swoim lekarzem.

Możesz również polubić…